GÜLÜMSE YEMEK

KALİTE, ÇEVRE YÖNETİM POLİTİKASI

Gülümse Yemek Yönetimi,  Kalite Yönetim Sistemini, TS EN ISO 9001:2015 ve TS EN ISO 14001: 2015 Standartları gereklerine uygun olarak geliştirmek kararındadır.

Tüm faaliyetlerimizde amacımız, müşterilerimizin ürünlerimize ve hizmetlerimize karşı duydukları memnuniyetini sürekli arttırmaktır.

Bu bağlamda Kalite ve Çevre Yönetim Politikamız;

·        Kaliteli, güvenilir ve çevre dostu malzemeler kullanarak lezzet sürekliliğini sağlamak,

·        Müşterilerimizin isteklerine tam olarak ve zamanında yanıt vermek,

·        Reklamımızı ürün kalitemizle yapmak, sürekli ve kalıcı müşteriler edinmek,

·        Ürün ve hizmetlerimizi oluştururken kalite bilincini arttırmak,

·        Hijyeni güvence altına alıp sürekliliğini sağlamak, verimli ve hatasız çalışmak,

·        Kalite Yönetim Sistemi – ISO 9001:2015 ve Çevre Yönetim Sistemi ISO 14001:2015’in etkinliğini oluşturmayı, uygulamayı, korumayı ve sürekli gelişiminin sağlamayı

·        Doğal çevremizi korumaya odaklanarak insana ve çevreye saygılı olmayı,

·        Atıkları azaltmayı, geri dönüşüm oranını artırmayı, doğal kaynakların kullanımını azaltmayı,

·        Çalışanlarımızın, müşterilerimizin, tedarikçilerimizin çevrenin korunması ve çevre kirliliğinin azaltılması konularında çevre bilincini geliştirmek için gerekli faaliyetleri yapmak. Personelimizin ekip çalışması içinde mutluluğa ulaştırılarak gülümseyebilmesini, müşterilerimizi gülümsetebilmesini sağlamak,

·        Gülümse Yemek kendini sürekli denetleyen ve iyileştiren, müşterilerine, çalışanlarına, tedarikçilerine değer katan bir firma olmanın yanı sıra, tüm sektörel yasa ve mevzuatlara uymayı ve benimsemeyi  taahhüt eder.

                                                                           

 

                                                                                  Genel Müdür

                                                                         İFFET HACIEYÜPOĞLU

Amacımız:
Sınırsız hizmet, takım ruhu ve sürekli gelişme anlayışını temel değer olarak benimseyenGÜLÜMSE YEMEKinsanların bir araya geldikleri tüm yer ve zamanlarda, en kaliteli yemek servisleri ile hizmet sunmayı amaç edinmiştir.

Düzenli sağlık kontrolü ile çevreye ve insana saygılı lezzet üretir.
Sürekli eğitim alan uzman personeli ve beslenme uzmanları tarafindan hazırlanan mönüleri ile istikrarlı bir şekilde hizmet sunar.
İnsanların bir arada bulunduğu tüm mekanlara, güvenilir ve kaliteli malzemeler kullanarak ulaşır.

Kalite Ve Güven:

Çevreye duyarlı, dogaya saygili üretim ve hizmet.
Kaliteli ve güvenilir malzemeler.
Talep ve sorunlara aninda çözüm.
Sigortali hizmetler sunulmasi (Hizmetimizden yaralanan kisiler sigorta kapsamindadir).
Gida Mühendisi kontrolü esliginde hijyenik ve kaliteli yemek servisi.
Gerektigi zaman analiz edilmek üzere 72 saat bekletilen yemek örnekleri.
İç ve dis hijyen denetimi.


GÜLÜMSE YEMEK’ İN MUTFAĞINDA VERECEĞİ YEMEK HİZMETİ İLE İLGİLİ DETAYLAR

Size özel İsletme Müdürü ve Şefleri
Konusunda deneyimli ve en az üniversite mezunu olan bir İsletme Müdürü GÜLÜMSE YEMEK ile firma arasında kesintisiz iletişim sağlayacak ve olası sorunlara anında müdahale edecektir.

Özel Gramaj
Kahvaltıda ve yemeklerde uygulanacak gramaj listesi dosyamızda sunulmuştur. İstek halinde firmanıza özel gramaj ve mönü çalışması yapılacaktır.

Sigorta

Hizmet verdigimiz tüm kuruluslar AXA OYAK Sigorta A.S. tarafindan 3. Sahis ve ürün sorumluluk sigortasi ile güvence altindadir. AXA OYAK Sigorta A.S. GÜLÜMSE TOPLU YEMEK HIZMETLERI Ltd. Sti . ’nin hazir yemek ve toplu yemek imalati ve dagitimi ile ilgili her türlü talebini karsilamayi temin ve taahhüt eder.

Kalite Standart Belgeleri

Gülümse Yemek Tarim Ve Köy Isleri Bakanligi Gida Üretim Sertifikasi ve Gida Sicil Sertifikasi, Gayri Sihhi Müesseselere Ait Açilma Ruhsati, Gida Maddeleri Üreten Is Yerlerine Ait Çalisma Izin Belgelerine sahiptir.

Dış Denetim

Mutfaklarimiz tüm hijyen kriterlerini kapsayan listelerle iç ve dis denetime tabi tutulur. Ürünlerimiz aylik olarak yetkili laboratuarlar da analiz edilir.

İç Denetim

Firmamizin Kalite Güvence Departmani bünyesinde çalisan Gida Mühendisleri isletmeleri habersiz olarak ziyaret eder ve denetim yaparlar. Denetim sonucunda kontrol listesi ve isletmenin durumunu gösterir basari puanlari tespit edilir. Bu tespit sonucunda saptanan yetersizlikler ve eksik yönler dogrultusunda egitimler planlanir ve gerçeklestirilir.

Personelin sağlık raporlama periyotları

Mutfak personelı yasal zorunlulukların gerektirdiği ve sözleşmelerde belirlenen sağlık kontrollerinden geçirilir.Ayrıca 6 ayda bir kere tüm şirket çalişanları akciger filmi çektirir ve 3 ayda bir kere portör muayenesi yaptirir. Rapor sonuçlari firma yetkililerine sunulur.

© 2008 Tüm Hakları Saklıdır    Aktif Bilgisayar
Yurtdışı Eğitim Saraybosna Üniversitesi Saraybosna Üniversitesi Makedonya Avrupa Üniversitesi Makedonya Eğitim Bulgaristan Üniversiteleri Travnik Üniversitesi Travnik Üniversitesi Malta Dil Okulları Malta Dil Okulu Bosna Hersek Üniversiteleri Bosna Hersek Üniversiteleri Saraybosna Üniversitesi Travnik Üniversitesi